V minulosti bola starostlivosť o deti výlučne na pleciach matky, dnes si výchovu detí delia obidvaja partneri a dokonca je čoraz viac mužov – otcov, ktorí sa o dieťa starajú na materskej dovolenke, kým matka pracuje. Záleží na ich vzájomnej dohode a tiež aj výhode finančného prínosu do domácnosti.

rodič
 
Prvá lastovička je v Berlíne
Príkladom je nemecké hlavné mesto Berlín, kde asi tretina všetkých čerstvých oteckov
strávi na rodičovskej dovolenke minimálne dva mesiace. A tak práve pre nich je určené špeciálne centrum pre oteckov, kam si môžu zájsť prediskutovať svoje mužské záležitosti. Posťažovať sa, uľaviť si a vymeniť si skúsenosti ostatných otcov môžu prísť do centra v berlínskej štvrti Prenzlauer Berg, ktorý funguje asi 6 rokov. V Nemecku žije mnoho zodpovedných otcov, ktorý svoju rolu berú veľmi aktívne  a zodpovedne, a tak sa rozhodli, že im umožnia stretávať sa a vymieňať si názory a na tieto účely im ponúkli toto miesto. Centrum tvoria dve miestnosti, nie sú veľké, ale je tu kuchynka aj prebaľovací kút. Na zemi sa povaľujú hračky, autodráha slúži skôr na hranie oteckom, deti sú spokojné aj hrkálkami a cumlíkmi. Na stolíku v rohu miestnosti sú položené bagety, džús a káva, otcovia debatujú a detičky skúšajú prvé krôčky alebo spia.

pískoviště
 
Poradne aj aktivity
Jeden deň do týždňa, sobota, je rodinný deň, inak sa organizujú aj výlety a takisto funguje poradňa pre mužov, ktorí sú čerstvo rozvedení. Do tohto centra chodia oteckovia s deťmi od pár mesiacov, kým manželka pracuje, oni sa venujú rodičovským povinnostiam, a takýchto párov pribúda nielen v Nemecku. Dnešným, moderným mužom nerobí žiadny problém rozdeliť si starostlivosť o deti s manželkou. Mnohí tvrdia, že na čas prerušiť prácu a tráviť čas s potomkami je pre nich osviežením a inšpiráciou zároveň. No aj pre deti je prínosom, ak s nimi otcovia trávia naplno viac mesiacov, pretože s otcom sa dajú robiť iné aktivity ako s mamou a v neposlednom rade jeho rola je v rodine nezastupiteľná.
 
Deficit škôlok
Témy komunikácie medzi mužmi sú pestré, debatujú o politike, o dovolenkách až po šport, no aktuálnou témou , ktorá rezonuje aj medzi oteckami v Nemecku, je problém zohnať miesto v jasliach. A práve toto a jemu podobné centrá sa starajú, aby otcovia popri svojich rodičovských povinnostiach nestratili kontakt s bežným mužským svetom.