Pri umývaní začnite rámom

Je vraj úplne dostačujúce umývať okná podľa potreby, a to konkrétne dva až trikrát ročne. Experti na upratovanie odporúčajú začať čistením okien v postupnosti od okenných rámov, a to najmä z vonkajšej strany. Tam sa sústredí najviac prachu a špiny. Na povrchu rámov sa zachytáva peľ, prach a iné nečistoty, ktoré sú doslova zapečené do profilu slnkom – UV žiarením. Odstránenie týchto nečistôt bude pre vás tým náročnejšie, čím dlhšie ich necháte na rámoch.

okno

Na čistenie môžete použiť bežné čistiace prostriedky, ako je napríklad prostriedok na umývanie riadu Jar alebo pur zriedený vodou alebo univerzálne či špeciálne saponáty. Vyhnite sa abrazívnym prostriedkom, nitro riedidlám alebo benzínu, ktoré by mohli poškodiť povrch rámov a rozleptať ho. Pre odstránenie odolných nečistôt sa odporúča použiť špeciálne čističe, ako napríklad Cif. Ten vybieli rámy od prachu a šedosti. Nečistoty by sa nikdy nemali odstraňovať „nasucho“, aby nedošlo k poškrabaniu rámov.

okno

Nevynechajte ani tesnenia, kanáliky a vnútorné rámy

Okrem rámov by ste mali dokonale odmastiť sklá a zamerať sa aj na rohy a štrbiny. Dvakrát do roka si vezmite náradia dotiahnite aj kľučky a úchyty. Postup je veľmi jednoduchý; zdvihnite kryt pod kľučkou a posuňte ho na vodorovnú polohu, čím získate prístup k skrutkám. Každý rok naneste olej na kovanie, aby to kovanie nestuhlo. To je veľmi dôležité. Každý polrok zasa dajte tesneniu vo vnútri rámu dávku ošetrenia s použitím špeciálnych produktov, ako je napríklad silikónový olej. Tým spomaľujete prirodzený proces starnutia. Tesnenie zostane pružné dlhšie a bude plniť svoju úlohu spoľahlivo. V prípade poškodenia ho vymeňte čo najskôr. Nové tesnenie vám poskytne váš predajca okien. Nezabudnite, že každé okno má iné tesnenie, ktoré je potrebné vybrať podľa profilového systému okna. Kvalitné plastové okná nájdete na stránke lmmont.sk. Skontrolujte aj priechodnosť otvorov pre odvod vody v profiloch rámov – odstráňte nahromadenú špinu, aby voda mohla voľne odtiecť.